Ruffwear Polar trex vintersko med sula av Vibram

pulkaskurk

Trådstartare
Någon som har de skorna till sin hund?

Min hund har problem med att tassarna går sönder på vintern eftersom det promt ska saltas så in i bomben överallt här :mad:

Så ngn typ av sko måste till, har provat många modeller hittils men antingen lossnar de var 10e meter eller så har vovve lyckats nöta hål efter en kvart typ... SUCK rejält irriterande då både jag och vovve är ute väldigt mkt under vintern.

Så nu funderar jag på dessa skor, känns dyrt med 995kr + frakt men om de verkligen sitter kvar och håller så är det helt klart värt det.

Så om ngn har dom, berätta gärna vad ni tycker om dom både positivt å negativt :)

Även tips på andra vettiga vinterskor som ska passa större Dvärg Schnauzer välkomnas :)
 
Sv: Ruffwear Polar trex vintersko med sula av Vibram

Ett gäng som tittat i tråden men ingen med några åsikter om någonting?
 
Sv: Ruffwear Polar trex vintersko med sula av Vibram

Använder inte skor förutom vid skador. Dessa finns ju både i neopren och gummi - men jag antar att du testat de vanligaste redan.

Kanske en onödig fråga, men smörjer du tassarna innan ni går ut på vintern? Vanlig tassalva kan hjälpa mycket. Eller faktiskt försvarets hudsalva som finns på apoteket (i lipzylformat), de är jättebra! Enkelt att kladda på innan varje promenad. Jag har en till mig själv och en till hunden - försöker att inte blanda samma dem. ;)
 
Sv: Ruffwear Polar trex vintersko med sula av Vibram

Oj jadu jag har nog provat med alla salvor som finns vid det här laget..

Å det är i samråd med min vet som vi kommit fram till att de e dojjor som gäller.
Det blir liksom inga små sprickor utan kan bli upp till 1 cm djupa som blöder å gör skitont på min lille älsklingspojke :(
 
Sv: Ruffwear Polar trex vintersko med sula av Vibram

Men usch då!

Ja - jag kan inte mycket om skor. Kanske någon annan kan tipsa...
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Akvarietråden V
  • Uppdateringstråd 31
  • Ägare av hund offentligt?

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp