Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Det är ju inte riktigt övervakning, snarare informationsinsamling. Övervakning låter ju som att nån sammanställer informationen om en individ för att hålla koll just på den, och det gör ju ingen.
Att lura till sig information om folk, och använda sig av den informationen för att åstadkomma Brexit och Trump, det ser jag som det stora problemet här. Det är ju något som gör världen sämre.
Hur menar du då?Stefan löven och de andra politikerna måste vara riktiga paranoida folk då de själva lägger ifrån all tekniskt utrustning när de har möte i en låda som ska hindra att samtal spelas in.![]()
Eller så bryr man sig bara inte.
Jag är mycket väl medveten om att det samlas information om mig och jag är helt okej med det.
Har viktigare saker att bry mig om, som vilka färger jag ska välja på nästa schabrak och om jag ska köpa en grå kavaj eller inte.
Hur menar du då?
Om det viktigaste i din lilla värld är vilken färg ett schabrak har, vad gör du då i denna tråd förutom att komma med förlöjligande uttalanden?
Det kvittar ändå sen när zombierna kommer. De skiter i vad man skrivit på fejjan.
Nej, Obama och Hillary använde inte information från sociala media på det här sättet. Detta är något nytt. Det är ju därför det har blivit så uppmärksammat, har du helt missat vad alltihop handlar om?Hillary och Obama använde på samma vis sociala medier och medlemars information för att försöka vinna valet.
Så det är inte Trump som är frågan och svaret, utan att information säljs vidare och används för att påverka olika val.
Stefan löven och de andra politikerna måste vara riktiga paranoida folk då de själva lägger ifrån all tekniskt utrustning när de har möte i en låda som ska hindra att samtal spelas in.![]()
Bevisa det.Du vet att zombiesar är fiction va? Det är inte verkligt.
Att lägga bort mobiler/paddor/datorer under känsliga samtal är väl inte direkt någon nyhet, jag undrade mer hur du menade med paranoida (som ju innebär att man är sjukligt och ogrundat misstänksam)...?Ja, de vill inte att deras samtal spelas in och kan användas mot dem i kommande valet.
Läser ingen nyheter längre?
Nej, Obama och Hillary använde inte information från sociala media på det här sättet. Detta är något nytt. Det är ju därför det har blivit så uppmärksammat, har du helt missat vad alltihop handlar om?
Högt uppsatta politiker i möte är intressanta för andra att spionera på. Vad Pelle Svensson gillar på fb - not so much, annat än som information om vad en sån som Pelle gillar, och kan vara intresserad av att köpa.
Det är ju knappast svenska staten statsministern vill skydda sig mot, det är främmande makt, som kan tänkas vilja åt den information som delges på mötet. Alltså gammalt hederligt spioneri. Som vanlig dödlig utan tillgång till någon som helst känslig information, så är ingen intresserad av att spionera på dig.
Är det därför jag blir bländad?Jag är upplyst och oroar mig inte det minsta![]()
Att lägga bort mobiler/paddor/datorer under känsliga samtal är väl inte direkt någon nyhet, jag undrade mer hur du menade med paranoida (som ju innebär att man är sjukligt och ogrundat misstänksam)...?
Är det därför jag blir bländad?(kunde inte låta bli).
![]()
Fast att de kan få reda på det säger ju ingenting om vad de faktiskt får från apparna? Låter inte du appen få tillgång till infon kan den ju heller inte skickas vidare.Prism är ett signalspaningsprogramsom används av amerikansk underrättelseverksamhet för insamling av uppgifter från hela världen. Dokument som den tidigare CIA-anställde visselblåsaren Edward Snowden läckte i juni 2013 visar att programmet har gett NSA och FBItillgång till realtidskommunikation såväl som lagrad information från människor över hela världen via nio Internet-företag: Microsoft anslöts 2007 (inklusive Skype 2011), Yahoo! 2008, Facebook 2009, Paltalk 2009, Google2009 (inklusive Youtube 2010), AOL2011 och Apple 2012. Data som amerikanska myndigheter kan inhämta med Prism inkluderar inloggningsuppgifter, e-post, meddelanden på sociala nätverk, porträttfotografier (som kan användas för ansiktsigenkänning), videoklipp, video- och röstchatt, IP-telefoni och filöverföringar. I de läckta dokumenten anges att Prism:s signalspaning är "den främsta källan för underrättelser i NSA:s analysrapporter", och ofta används i analysrapporter till presidenten.
Avslöjandet visar att även personer i USA avlyssnats i stor skala men enligt chefen för National Intelligence James Clapper får Prism inte avsiktligen användas för insamling riktad mot amerikaner eller någon i USA. Insamling av utländska underrättelser är emellertid tillåtet enligt avsnitt 702 av Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA) från 1978 med tillägg från 2008.
Egentligen är det inget nytt men fått större proportioner och folk överlag är mer medvetna nu än för bara några år sedan.Det här med övervakningssamhälle...
Lever vi redan i ett Orwell-1984-samhälle utan att folk har en aning om det?
Funderar inte ni några varv varför Facebook, Google, Apple och andra appar mm, ska ha tillgång till dina meddelanden, e-post, sätta igång mikrofonen på din enhet, din position, vart du rör dig, hur många minuter i veckan du lägger på att öppna din mobil, lyssna på musik mm. För att sedan sälja allt detta till andra som vill köpa.
Om ni svarar reklam, så känns det väldigt naivt.
Efter Cambridge-skandalen med att Facebook sålt medlemmars uppgifter vidare, tänker ni lämna Facebook?
Jag har lagt märke till att desto fler människor är "tysta" på Facebook och varken delar/gillar något längre som de gjorde för några år sedan. Känns som fler och fler insett att det man delar med sig samlas in och säljs vidare.
Fast att de kan få reda på det säger ju ingenting om vad de faktiskt får från apparna? Låter inte du appen få tillgång till infon kan den ju heller inte skickas vidare.