Tack!@tigerflicka hoppas allt går bra för er!
Vi håller tummar och tassar och ser till att gosa ordentligt.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Tack!@tigerflicka hoppas allt går bra för er!
Mina två katter som nu gått hädan hade båda dåliga njurar. Den ena som hade helt deformerade njurar (fyrkantiga vid ultraljudet och så deformerade att det kändes när de klämde på honom) levde i fyra år av gott liv efter upptäckten då hann han vara på vift ett halvår med och levde då antagligen bara på vilt... Brorsan fick jag ta bort i våras, han blev 16 år och hade dåliga njurar 3-4 år innan han gick bort och då var det ryggen som gjorde att han inte orkade längre. Honom ultraljudade vi aldrig jag tycket inte det gjorde någon skillnad för behandling eller så.Idag var vi på återbesök hos vet som gjorde ultraljud och tog urin-, och blodprov. En cysta hittades på ena njuren, men urinprovet visade inte på för hög proteinnivå. Blodprovet visade samma njurvärde som sist, där vet hade hoppats på ett lägre värde.
Så återbesök om två månader igen för nytt ultraljud och nya urin- och blodprover.
Njurarna hade ju aldrig blivit ultraljudade innan, så därför vet vi inte om cystan är ny eller inte, men återbesöket lär väl visa om det är nån skillnad på den då.
Trots att Sune känns som vanligt så känns det inte så muntert just nu.
Tack för att du delar med dig.Mina två katter som nu gått hädan hade båda dåliga njurar. Den ena som hade helt deformerade njurar (fyrkantiga vid ultraljudet och så deformerade att det kändes när de klämde på honom) levde i fyra år av gott liv efter upptäckten då hann han vara på vift ett halvår med och levde då antagligen bara på vilt... Brorsan fick jag ta bort i våras, han blev 16 år och hade dåliga njurar 3-4 år innan han gick bort och då var det ryggen som gjorde att han inte orkade längre. Honom ultraljudade vi aldrig jag tycket inte det gjorde någon skillnad för behandling eller så.
Vi håller tummar och tassar för erTack för att du delar med dig.
Hoppas Sunes lite deformerade cystanjure inte ska plåga honom så vi kan fortsätta hängs ihop som ett gammalt gift par.
Tack!Vi håller tummar och tassar för er
"ett annat gammalt gift par"