Inspiration "mäktiga" freestyletrick

G

Galathea

Jag behöver hjälp med lite inspiration, det står helt still i huvudet på mig. I augusti ska jag och min ena afghan starta i freestyle. (Jag kan bara inte låta bli att ha något "omöjligt" projekt på gång tydligen.) Det programmet är ganska så klart, vi ska bara finslipa och sedan hoppas på att han behagar jobba just på tävlingsdagen. :D Vi börjar enkelt med lite trams, men egentligen vill jag göra ett annat program till en mer mäktig låt som liksom "stegrar". Och det är där jag inte riktigt hittar nån bra inspiration. När jag tittar på klipp på youtube så är det helt andra typer av hundar, kvicka och mer kompakta. Jag tänker t.ex. på att gå på bakbenen, vilket är snyggt till höjningar tycker jag. Men Cerberus är för lång och vinglig för det, jag kan möjligtvis få honom att stegra sig lite snabbt. Men framför allt att göra ett upphopp.

Mer då? Vad kan man mer göra för att förtydliga en höjning i musiken, inte tempomässigt så mycket utan mer.. musikmässigt/känslomässigt. Vad det nu heter. :p Förstår att det såklart är svårt att komma på när man inte ser hundens rörelser och så, men kanske någon kan idébomba lite så proppen lossnar i min hjärna. :D Cerberus är en stor afghanhane, långsam och lyder inte direkt med exakthet/omedelbart. :angel:
 
Sv: Inspiration "mäktiga" freestyletrick

Kanske typ.. spansk skritt skulle kunna vara något att ha med i programmet? Det skulle säkert se häftigt ut när Ceb gör det ;)
 
Sv: Inspiration "mäktiga" freestyletrick

Jag är ingen hjälp överhuvudtaget i detta sammanhang :D men jag måste visa denna: http://www.youtube.com/watch?v=crmD_B8ERzk

Ett mäkta imponerande spel må jag säga, har annars bara sett tjejer med border collies/terriers som dansar à la 70 tals pinuppa medan hundarna gör slalom mellan deras ben..
 
Sv: Inspiration "mäktiga" freestyletrick

Skulle han inte kunna hoppa rätt upp och slå ut med bakbenen och sedan landa till stillastående? Som på spanska ridskolan?
 
Sv: Inspiration "mäktiga" freestyletrick

Huuu, det är sånt där jag INTE vill se. :eek: Så där tjusigt kommer det aldrig se ut med min luns. Men jag håller med, det är roliga program. Tycker att han Richard Curtis program på Crufts i år är roligt och snyggt också, när han är målare. Men tja, jag siktar något lägre just nu. ;)

Spansk skritt.. hmm. Det kanske jag kan lära honom. Och capriole hade varit skoj. Vette sjutton hur jag ska få till bakbenssparken bara. :D
 
Sv: Inspiration "mäktiga" freestyletrick

Beror helt på musiken... Men det är nog rätt mycket som kan se mäktigt ut med en afghan med tanke på pälsen. Springa i en vid cirkel, hopp...
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp