Sv: hösilage!
om du har ett ganska torrt hösilage så håller den åtmintonde i en vecka så här års om du håller balen skyddad för vädret.jag har mina inne på loge med trägolv.
har själv hösilage till mina två hästar och det är inga problem att fodra upp allt under en veckas tid,kan även hålla några dagar till vid minusgrader.
om det är varmt ute dvs 15 grader el mer, så kan man "ruska" upp hösilaget i den nyöppnade balen (menar då allt hösilage i balen)så att det kommer in torr luft i det så torkar det och blir mindre utsatt,men då måste man "ruska" upp det var och varannan dag så inget ligger och blir varmt.
har haft öppnade balar på sommaren som hållit i över en vecka när jag gjort på detta sätt.
allt förutsatt att balen är helt fräch när du öppnar den,finns dåliga partier i balen ta bort detta på en gång,dåligt foder ger sämre hållbarhet.
det viktigaste är att man kollar ordentligt .