M.G. har vi haft här omkring som djurskyddsinspektör och han är duktig och noggrann och framför allt kan han hästar. Han har höjt rösten många gånger för illa skötta djur och gör vad han kan för djurskyddet.
Tycker därför det är taskigt att hoppa på honom på det viset du gör när han gör det han är ålagd att göra.

Och varför ska man inte kolla transport av häst? Jägersro är ju kostnadseffektivt att kolla då många är samlade. Jag har betalt för mina tillstånd m.m. och tycker lika illa om tillstånds-smitare som skatte-smitare, förstår inte folk som inte vill göra rätt för sig

Bestämmelser som inte kollas har en tendens att ignoreras av vissa människor så det har ett viktigt preventivt syfte också.
Vänligt men bestämt
Rolle
Islandsfullblod på Lösdrift