Skräppor=kolikrisk?

J

Jeeves

Vi har en katastrof till hage i år och har ingen möjlighet att själva bestämma över om den ska plöjas upp eller putsas tyvärr.

Den är bitvis täckt av sk skräppor och bitvis full av nässlor:(

Min welsh cob har varit inne för ett mycket allvarligt kolikanfall/början till tarmvred för inte så länge sedan och i går visade han tecken igen. Han har fått någon slags reaktion, hudutslag i huvud och under magen också, började för några veckor sedan. Inte nässelutslag, mindre sår/skorpor med håravfall när de läkt ut.

Nu börjar jag misstänka skräpporna, har alltid trott att de är ofarliga, j-ligt irriterande i o f sig, men ofarliga. Någon som har koll på detta?
 
Sv: Skräppor=kolikrisk?

Har inte stor koll när det gäller för hästar men för kor är dom helt ofarliga. Dessutom är dom osmakliga men får äter de allra sprödaste.

Råder dig till att inte plöja eller putsa ner dom. Skräpor sprider sig som bara den!! Jag har gått igenom en hel åker för att skära den varenda en. Det värsta är att fröna lever kvar i jorden och i gödseln så man är livrädd att det sen ska spridas ut på åkrarna. :crazy:

Skräpor är helt klart det allvarligaste ogräset för lantbruket då det sprider sig som tusan. Tyvärr är det bara vissa delar i sverige som är drabbade och då har inte eu brytt sig en om att forska om det än.. Det bästa är nog om du kan ta den alla för hand och sen plöja upp. Men ibland är de ju tusentals :mad:

Men nässlorna kan du väll putsa den?!
 
Sv: Skräppor=kolikrisk?

om det nu är så mycket ogräs i hagen så kanske hästarna går och gnager på rötterna av det lilla gräs som finns där. Det kan vara ide att ge hästen en omgång med loppfrön (sök på Foder-forumet om detta). Om hästen har en känslig mage så kan du ge ett halt paket jäst (från mat-affären) om dagen i ett par dagar. Ge också linfrökaka regelbundet för att hålla magen och tarmarna i trim.
 
Sv: Skräppor=kolikrisk?

Jag ger linfrökaka regelbundet på veterinärs rekommendation och även betfor dagligen, tillsammans med en ganska låg giva havrefri müsli + fjolårshö.

Skräppor verkar vara ett elände:(
 
Sv: Skräppor=kolikrisk?

Hej,
Jag undrar vad skräppor är, hur ser det ut?
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp