J
Jessica
Min häst är också känslig för kilbossor och jag har haft både Stübben Scandican och Tristan utan problem. Jag tror t o m att Tristan Lyx har helt vanliga bossor. Det såg i alla fall ut så på en sadel som fanns i mitt stall, som jag också provade på min häst.
Men jag får nog säga att jag gillade Scandican bättre än Tristan. Den kändes lite lyxigare.![Stick Out Tongue :p :p](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Jag skulle mycket gärna vilja prova Stübben Avalon.![Yum :d :d](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Lemetexen har bra bossor också, inga kilar. Jag har haft Crestan och Futuran, fast nackdelen är ju att de är permanentstoppade.
mvh Jessica
Men jag får nog säga att jag gillade Scandican bättre än Tristan. Den kändes lite lyxigare.
Jag skulle mycket gärna vilja prova Stübben Avalon.
Lemetexen har bra bossor också, inga kilar. Jag har haft Crestan och Futuran, fast nackdelen är ju att de är permanentstoppade.
mvh Jessica