present till 25 åring

froggy

Trådstartare
Min syrra fyller 25 år om ca 1 månad. Jag har ingen aning vad jag ska köpa till henne....

Hon har en hobby som hon utövar hela tiden...haha Och det är hundträning. Hon äger en belgisk vallhund som hon tränar och tävlar med. Dom håller på med skydd, lydnad, spårning och sök. Dom är jätte duktiga och får ofta bra placeringar på tävling.

Eftersom att jag själv inte är så insatt, så vet jag inte riktigt vad hon kan behöva för att utöva sin hobby. Hon har en tanke om att träna hunden för att eventuellt bli väktar el polishund. Hon vill bli hundförare.

Har ni några förslag...hundrelaterat eller inte..??

Finns det typ något häftigt/seriöst hundläger man kan åka på? eller nåt annat?
 
Sv: present till 25 åring

Om hon inte redan har det så finns det en bok som heter:
Boken om Belgiska Vallhundar av Anne S. Fallesen, som kanske kan vara något
Står om rasens historia både här i Sverige och utomlands, står även om allt man kan göra med en Belgare (det är mycket det:D)
+ en massa annat intressant om Belgare
 
Sv: present till 25 åring

Beroende på var ni/hon bor kanske det finns nån riktigt duktig tränare hon kan få nåt slags presentkort hos?
Jag tänkte köpa jacka+byxa från engelsons.se till min sambo som också är mycket ute i skog och mark med hunden. De har prisvärda grejer!
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Annonsera mera hundar 2
  • Akvarietråden V
  • Kattbilder #10

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp