ministo betäkt med normal hingst

  • Avel
  • Trådstartare Trådstartare annele
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 2
  • Visningar Visningar 1 122
A

annele

Nu undrar jag hur det blir med fölet om stoet är minishettis och hingsten är normalstor. Får jag lov att registrera fölis i shetlandssällskapet eller blir den en korsningsponny?

Har även en annan fråga. Om jag ska anmäla mitt sto till utställning och hon är betäkt men aldrig har fölat vilken grupp ska hon då gå i??
 
Minishetland och shetland av standardstorlek är SAMMA ras, det enda som skiljer är mankhöjden!
Alltså, fölet registreras i Shetlandssällskapet precis som vanligt (förutsatt att det är stamboksberättigade föräldrar förstås... ;))

På fråga två är svaret att stoet inte får vara med på vinterutställningen om hon är dräktig... (är förmodligen int heller i utställningsskick i februari om hon är dräktig)
Och gäller det i sommar är det samma svar, de får inte vara med förrän efter fölningen och då går de i fölstoklassen.
 
oki, då vet jag. Föräldrarna är stamboksberättiga så då blir det inga problem skönt!

Det var ju tur att jag kollade upp med utställningarna annars hade jag åkt iväg på vinterutställningen i godan tro.

Vad skönt att man kan utbytta kunskap. Jag hjälper dig med fåren och du hjälper mig med shettisarna (tills jag har lärt mig`) :idea:
 

Liknande trådar

Avel Halloj! Jag har ett 17-årigt sto som är dräktig och kommer föla någon gång i maj. Är så taggad då detta kommer bli mitt första föl...
Svar
6
· Visningar
1 023
Senast: Freazer
·
Avel Jag ska betäcka mitt SWB sto i slutet av sommaren och undrar lite vad som gäller? Det är första gången jag tar föl så har inte sten koll... 2
Svar
25
· Visningar
3 196
Senast: Freazer
·
Avel Hej! Jag köpte ett sto i höstas som är tänkt som att gå som avelssto hos mig. Hon betäcktes förra året men enligt säljarna ska hon... 2 3
Svar
53
· Visningar
6 782
Senast: Freazer
·
Foder & Strö Hej! Nu behöver jag lite input från er. Det är lång läsning och jag förstår om ni inte orkar läsa 😅 Jag vill vara tydlig från början med... 2
Svar
21
· Visningar
3 259

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Kastrering av tik - erfarenheter?
  • Valp 2025
  • Fri tillgång på torrfoder?

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp