Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Så gör vår hona oxå
Fast bara med det som står på golvet??
Hon har en matskål och vattenskål högre upp å där gör hon dte inte.
Min slutsats: Hon gör ett fåfängt försök att krafsa över för å gömma för andra/hunden.
Det som finns högre upp vet hon att jycken ej kommer åt![]()
Pedagogisk måltid![]()
Mat som rör sig är roligare att äta. Valentin slänger ner mat för trappan och springer ner efter varje matbit - letar upp den, äter upp den och gör om processen.
Det kan inte vara att han visar att den är tom och vill ha påfyllning? Visserligen har vi hund och inte katt, men han kraffsar på mat/vattenskål när den är tom för att visa att den behöver fyllas på... Bara en tanketror dock mest på "försöka gömma" teorin som någon skrivit tidigare.
Han gömmer sitt byte genom att gräva över det, på allvar![]()
Undrar en sak. Min katt är lite knasig och när han fått mat och ätit en stund och kanske lämnar lite, så går han runt matskålen och kraffsar på golvet. Precis som katter gör när dom varit på toa. Varför gör han så?![]()
Jag tror att det sistnämnda är den mest troliga förklaringen i de allra flesta fall eftersom katten inte klassiskt sett är en asätare.
Är det så?
Jag har ingen aning om hur det är bland mindre katter, men jag såg en dokumentär om leoparder (tror jag det var, kanske gepard, minns inte riktigt) där de drog isär sina byten och gömde på olika ställen. En stor bit, typ ett lårben, drog den upp i ett träd för att inte hyenorna skulle komma åt det. Och en bit drog den iväg till ett buskage och grävde ner lite halvt. Vissa delar åt den upp direkt men mycket blev undangömt och sparat.
Det kan ju vara för att det är ett så stort djur som fäller stora byten och inte orkar äta allt på en gång, så mindre katter kanske inte gör på samma sätt?