Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ja vi tänkte göra det, men sen tänkt vi att vi maskar ändå. Alla andr hästar är precis maskade så vi tänkte ta en "grundmasking" eller vad man ska kalla det, mot all mask, så hon kan få komma ut i gräshagarna snabbare än om vi ska vänta på prov. Just nu går hon i pytteliten grushage.
Men är det skadligt att maska i onödan så att säga?
det tar ca ett dygn att få svar från "kolla masken"...
så sluta upp med dåliga argument och maska inte i onödan!!!
det tar ca ett dygn att få svar från "kolla masken"...
så sluta upp med dåliga argument och maska inte i onödan!!!
Tyvärr syns det ju inte om hästen har styngfluge larver eller bandmask när man skickar in träckprov. Jag avmaskar alltid på hösten efter första frosten mot styng fluge larver.
I Sverige är vi nog överlag ganska försiktiga med avmasknings medel om man jämför med t.ex. England. Där säljs avmasknings medel i de flesta ridsportbutiker och många företag annonserar om hur många gånger per år du ska avmaksa. Jag känner inte till någon som skickade in träck prov när jag bodde där. Det är kanske lite därifrån som jag fått mitt behov att avmaska ofta för det var så inpräntat i alla att det skulle göras många ggr per år.