A
Avelsfantast
Den som tvivlarpå det svenska bruksprovet kan läsa den här intressanta forskarstudien
http://www.slu.se/?id=135&Nyheter_ID=6285&FunktionID=20
http://www.slu.se/?id=135&Nyheter_ID=6285&FunktionID=20
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Anledningen till att tyskarna inte vill släppa sina långa prov är ekonomisk, det är en stor industri i Tyskland med dessa prov som sysselsätter hundratals beridare och drar in tusentals kronor till landgestuten. Utan dem hade de ingen framtid.
Tack för summering tänkte bara lägga till ytterligare en sak. Man har ju alltid sagt att bra skritt och galopp hänger ihop. Denna studie visar tvärtom att det är bra trav och bra galopp som hänger ihop! Det förklarar varför en av mina uppfödnigar har så väldigt bra skritt och så väldigt tråkig galopp, jag har aldrig kunnat få ihop det!![]()
Hingstarna övervakas dygnet runt under bruksprovet och allt som stallpersonalen ser som går utöver det normala rapporteras till nämnden. En vecka måste räcka för att upptäcka ett avvikande beteende eller dåligt temperament. Anledningen till att tyskarna inte vill släppa sina långa prov är ekonomisk, det är en stor industri i Tyskland med dessa prov som sysselsätter hundratals beridare och drar in tusentals kronor till landgestuten. Utan dem hade de ingen framtid.
Ja, i den tråden skrev jag att man måste ta med i beräkningen att i Tyskland, Danmark m fl länder i nordeuropa har hästaveln en helt annan status som jordbruksnäring än hos oss oh får helt annat statligt ekonomiskt stöd. Deras verksamhet måste inte betalas fullt ut av deltagarna helt enkelt. Verkar som om detta är ett faktum man väldigt lätt bortser ifrån i debatten?