S
skrocken
jag har förstått att man rekommenderar kastrering av honkatter från ca 8 mån. Vad är problemet med att göra det tidigare?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Är de verkligen tillräckligt utvecklade vid tolv veckor? Det har jag aldrig hört talas om. Låter som en verklig bedrift. Vad är syftet överhuvudtaget, de blir väll inte könsmogna fören vid tidigast fyra månader och oftast inte fören vid 6-8 månader?
"Min" veterinär vill inte kastrera innan 6 månader, dels för att katten ska ha utvecklats färdigt men också för att de ska ha blivit "vuxna i huvudet". Han ser gärna att man väntar lite längre.
Vi har kastrerat våra vid 6 respektive 10 månaders ålder. Nuvarande hankatten kommer nog få vänta upp mot 8-10 månader eftersom han är så jäkla liten och outvecklad.
En kunnig människa i min närhet sa att man skulle kastrera en hona efter första löpet. När hon kastreras så ska hon heller inte vara under ett löp.
Du har ju helt rätt. Jag har bara aldrig hört talas om att man kan kastrera så tidigt!
Han menar mentalt vuxna, ja. Jag tror att det är en anledning till att han gärna vill att de ska vara ännu äldre än sex månader. Det är ju ändå stor skillnad på en 12 veckors kattunge och en 6 månaders även om det sedan händer ännu mer.
Våran är efter i utvecklingen förhoppningsvis kommer han börja komma ikapp nu. Den katten som kastrerades vid 10 månader vägde 800 g när han var fyra månader gammal och vi fick hem honom. Där var det lixom inget annat alternativ än att vänta så länge.