vackra Bilder På Era Hundar =)

  • Övr. Hund
  • Trådstartare Trådstartare HeRomer
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 280
  • Visningar Visningar 17 039
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Stallhunden Charlie:

CharlesIngvar.jpg

:love: Jättefin vovve ;)
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Nu har jag satt mig ner och börjat kommentera alla andras bilder....det tar lite tid! MÅNGA fina bilder att titta på!!

Anym:
Jättefin hund (jag älskar Goldens)!!
Bilden var lite grynig och sned, det ser nästan ut som om han/hon ligger i nedförsbacke? Nästa gång kan du tänka på att stå rakt framför eller rakt vid sidan om hunden när du tar liggande helkroppsbilder (helst böja dig ner till hundens nivå - men då kan det hända att hunden reser sig och kommer och vill pussas!). Övning ger färdighet!!

Lilljessicah:
Första bilden var jättefin, bra gjort att få skärpa på ansiktet trots en ljus bakgrund!! Lite solljus rakt framifrån (dvs bakom kameran rakt mot hunden) hade gjort bilden perfekt, men man kan ju inte alltid få som man vill! ;-)
Bild nummer två är också fin, men "för gul". Det blir lätt så när man tar bilder inomhus (det är jättesvårt). Bra gjort att få såpass bra skärpa trots dåligt ljus! Och söt hund! Testa med blixt (med röda-ögpn-funktion) nästa gång, eller i bättre ljus.

Lilahnee:
Första bilden är kanon! Superbra skärpa och sött motiv. Bakgrunden till höger stör litegranna men inte så att det förstör. Gullegris!
Andra bilden är inte lika bra eftersom hunden tittar bort. det är SVÅRT att fotografera hundar!
Tredje bilder är jättefin, perfekt helkroppsbild men jag hade önskart mer ljus på ansiktet. Försök vända hunden mot solen nästa gång! (svårt - jag vet!)
Fjärde bilden är lite sned (hunden dåligt centrerad) och än en gång hade jag önskat en solglimt mot ansiktet så att ögonen framträder bättre. Svårt att fotografera mörka hundar (eller iaf märka ansikten) mot ljus bakgrund.

Missel:
Islänningar är LJUVLIGA!! Jättesöta bild! Hade önskat den första lite mer inzoomad (mindre gräs runtom), den andra var superfin men som någon annan redan har sagt så var det lite för mycket luft ovanför hunden.
Tredje bilden (på Kippo) skulle ha varit bättre om du hade satt dig ner på huk och tagit bilden i hans egen nivå, men den är fint beskuren och bra i skärpan.
Fjärde bilden är lite grynig, och blixt-ögonen ser lite trista ut. Annars är det en väldigt fin bild.

Jolanta:
Jättefin bild, men hade önskat hunden mer centrerad (lite för mycket bakgrund på höger sida). Och så lite lite bättre skärpa nästa gång! Sötpropp!

Glimfeather:
Första bilden är lite suddig, och tyvärr är ju hundarna i rörelse och tittar inte mot kameran. Annars är bakgrunden och ljuset perfekt!
På andra bilden poserar hundarna jättefint, men kameravinkeln är sned och du har lite för mycket himmel med vilket gör att bilden ser grå ut. Försök att höja kameran en liten aning så att du får skog och gräs i bakgrunden nästa gång, då framträder hundarna bättre. Samtidigt får man inte höja alltför mycket det är en balansgång!
Tredje bilden är superfin men jag hade önskat att hunden tttade mot kameran. bakgrunden och omgivningarna är fina, det är SNYGGT med klarblå himmel som bakgrund!
Fjärde bilden är väldigt väldigt fin, jag älskar bakgrunden med sjön och klipporna, men hade önskat lite solljus även i förgrunden på hunden för att ge bilden lite mer värme. det ser kyligt ut.

Nikkis:
Första bilden är ljuvligt söt, det stör litegranna att en liten del av svansfanorna försvunnit ur bild men i övrigt är detta i mina ögon en perfekt bild! Mycket bra ljus, skärpa och färger. och gulligt motiv!
Andra bilden är helt perfekt, supersnygg fartfylld bild!! Underbara färger!
Tredje bilden har också fantastiska färger, lite synd att hunden till vänster lutar utåt (det får bilden att se lite sned ut) men annars är den underbar! Fina hundar!
Fjärde bilden hade jag önskat mer centrerad, det är för mycket tom bakgrund tll höger.
Femte bilden är underbar, men trist att hunden som ligger till höger hamnade helt i skuggan. PERFEKT ljus, att motven inte tittar in i kameran stör inte det minsta här eftersom alla tre tittar åt samma håll. Bakgrunden kunde ha varit roligare men i det stora hela gillar jag denna bilden skarpt!
Sjätte bilden är bra centrerad och väldigt fin i färgerna, men hunden ser liteväl ansträngd ut och har en konstig min.

TwiggyM:
Första bilden är jättefin, men det är lite dåligt ljus på hundens ansikte. Omöjligt att fixa i såna här lägen, jag vet! Men det är det som saknas för att jag personligen ska tycka att det är en pangbild.
Bild nummer två är kanon, men för mig så stör dreggeldroppen. Utan den hade bilden varit helt perfekt! En riktigt snygg stadsbild (och det är svårt att få till den bra i asfaltsmiljö). Härliga färger, du har verkligen lyckats få bra fokus och färger på hunden trots en väldigt ljus bakgrund. Bra!!
Bild nummer tre är en jättefin bild på snygt motiv! Hade önskat att bilden tagits horisontalt istället med mindre rymd i överkant och underkant, men det är en jättefin bild! Bra skärpa och härliga färger!
Bild nummer fyra är superbra, men jag tycker tyvärr att bakgrunden ser lite rörig ut. Jag hade hellre velat ha bara det ena av träden som bakgrund. Motivet är supergulligt!
Femte bilden skulle ha tagits på lite längre avstånd så att hela hundens ansikte om med. Synd att ea örat är avklippt. Annars är det en jättefin bild!

Nu ska jag till jobbet - återkommer ikväll med fortsättning!
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Hittade en bild på min hjärtehund också. Tyvärr gick han ett tragiskt öde till möte den 1/10 -03. :cry:

Nobbe12.jpg


Min fina, fina Nobbeman. :love:
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Värdelös fotograf som jag är med sämsta kameran i världen gillar denna bilden på min labbe.
18772992.jpg


Och denna på min tax. I allafall bakrunden. Det är den där fördömda spårlina som är ivägen lite, efter en hel dags letande efter försvunna kreatur.
18772376.jpg
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Olgaklaradin bild var kanonfin, väldigt härlig och mysig
känsla i den! Snyggt :)
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Tack för kommentaren :)

De två första är inga mästerverk precis ;) Men bakgrunden på den första älskar jag verkligen! Tycker att charmen i den tredje ligger i att han inte tittar mot kameran. Det är hans grej, sätta nosen mot vinden och låta pälsen flyga :D
 
Senast ändrad:
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

KL

:bow:Till er alla! :bow:
Jättefina kort. Jag blir alldeles varm innombords när man får se så många fina bilder på alla möjliga sorters hundar. Alla dessa bilder tar verkligen fram det positiva i att ha hund. :banana:

Jag kan verkligen ingenting om fotografi och vad man klassar som ett fint och vältaget kort så jag säger bara det som jag känner när jag ser det. :D
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Sörlatungu
Första bilden är lite speciell, hade varit bättre med en mindre rörig bakgrund och skarpare färger. Man får titta noga för att urskilja hunden.
Andra bilden är söt, men väldigt mörk. Hade velat se den mindre inzoomad, så att man ser mer av hunden. det stör lite att tassen är avklippt.
Tredje bilden är häftig, men beskärningen gör den lite "intetsägande". En bra och skarp närbild!
Fjärde bilden är supersöt! Vill dock ha hunden mer centrerad (för mycket tom bakgrund till vänster).

Gnist:
Sött motiv, tyvärr är bilden lite suddig. Annars en vacker skogsbild!

Sagafrahaeli:
Första bilden är väldigt bra! Lite "grådassig" (blir ju så på hösten/vintern) men väldigt fint motiv som poserar väl. Fotografera i lite kvällssol nästa gång så blir bilden perfekt! Då fångas färgerna i gräset bättre och hundens vithet står ut mer.
Andra bilden har mer färg, gullig hund!! Lite synd att delar av hunden försvinner ur bild till höger. Annars är bilden fin!
Bild nummer tre vill jag ha på väggen! Kanonbild!
Bild nummer fyra är också väldigt fin, men hundens ögon försvinner lite under luggen. Fotografera mot en helt tät häck nästa gång, det stör litegranna att man ser asfalten igenom på vissa ställen.
Femte bilden är tagen på fel ledd...hade varit bättre om du tiltat kameran och tagit bilden horisontellt, så att båda hundarna fick plats helt och hållet i bild. Och så hade det varit bättre om de var vända mot ljuset, nu ligger deras ansikten i skuggan så man ser dem inte ordentligt.

Mósa:
Första bilden är underbar!! Åh vad jag längtar efter snö!! Synd med blänket på linsen, annars hade bilden varit perfekt!
Andra bilden är fin, men öronen är avkllippta. Men bra skärpa!!
Tredje bilden är lite mörk, hunden framträder inte så bra i motljus. En cool bild, men färgerna blev inte så bra. Men det är härligt att se glada hundar!

Heylan:
Första bilden har bra skärpa och fina färger, men selen stör helhetsintrycket. dessutom fattas örontipparna...annars är det en fin bild på en fin hund!
Andra bilden får mig än en gång att längta efter vintern som aldrig kom här nere i södern... hade önskat solljus på hunden för att få mer färg i bilden, men man kan inte få allt. Än en gång stör selen bilden av en "vild och vacker hund", det neongula passar inte in riktigt bland de andra färgerna. ta av den nästa gång. :-)
Tredje bilde är kanon! Finns det något härligare än bushundar i djupsnö? bakgrunden kune ha varit mindre rörig och bilden hade varit bättre om hunden hade ögonen öppna, men det är omöjligt att få kortet taget i exakt rätt ögonblick när det handlar om biler i rörelse. jag gillar denna bilden!
På fjärde bilden fick jag anstränga mig för att se hunden. min skärm är ganska mörk och jag såg bara en vacker solnedgång. Jag kan inte bedöma bilden mer än så eftersom jag bara ser ryggkonturen av hunden. men solnedgången och bakgrunden var härlig!
Femte bilden gör mig riktigt avundsjuk!! jag vill dit nu!! hade önskat en solglimt på hunden och selen av, men bakgrunden och färgerna är underbara!
Sjätte bilden - denna selen hade passat bättre på snöbilderna! ;-) Jättefin bild på vacker hund, bakgrunden är lite mörk i vänsterkanten men i övrigt är det en jättefin bild!
Sjunde bilden - DÄR har du solen som jag saknade på de andra snöbilderna!! Jättefint ljus och kanonfärger!! Än en gång synd på selen och den snötäckta linan i bakgrunden, men jag gillar denna bilde skarpt!

Långnos:
ÅH vilken söt whippe!! Me like!
Första bilden är helt underbar!! Vill ha den inramad på väggen!!
Andra bilden är också jättefin, men det sticker upp något mitt framför nosen på hunden (i bakgrunden) som stör helhetsintrycket. Utöver det är bilden fantastisk! Mjukt och bra ljus och vackert motiv.
Tredje bilden ser lite "stel" ut, jag är inte så förtjust i "uppställningsbilder". Träden i bakgrunden stör och det syns tydligt att hunden är placerad framför blommorna och inte är helt bekväm i situationen. Men hunden gillar jag!

Love_travare:
Första bilen är jättefin i färger och skärpa. Men det är för mycket rymd ovanför hunden, sänk kameran nästa gång!
Andra bilden är jättefin! Stora valpöron på svaj... Bra skärpa men hade önskat liiiiite mer färg och värme (men bara lite lite).
Tredje bilden har den värmen och ljuset som jag hade önskat i bild nummer två, men där är hunden felcentrerad igen. Annars en fin bild.
Fjärde bilden är häftig, jag gillar tanken med hunden och träden som skuggfigurer mot en ljus bakgrund. Men stocken till vänster och den andra hunden till höger stör helheten.
På femte bilden är motivet kanon, hunden poserar perfekt! men bilden saknar färg, hunden ser väldigt mörk och grå ut mot den vita snön. Samma hund i samma pose med samma bakgrund men lite solljus hade blivit fantastiskt snyggt!
På den sjätte bilden poserar hunden verkligen PERFEKT, en supersnygg hund och bilden är väl avvägd och riktigt snygg! bakgrunden är lite för mörk dock, vilket gör att hundens ansikte smälter in i skogen litegranna. Men jag gillar bilden skarpt!
På sista bilden stör hunden i bakgrunden, och det är för mycket tom bakgrund till vänster. men motivet är underbart sött och skärpan är super!

Speciella_tina:
Gud vlken sötnos! Jag gillar perspektivet och det lilla hjärtat i halsbandet är pricken över i! Bakgrunden stör lite, men bilden är ändå jättefin!

Seems_sweet:
Alla dina bilder är kanonfina!! Min favorit är den första, de är verkligen söta tillsammans! Jag älskar ljuset oc färgerna!

olgaklara:
Ännu en bild jag vill ha i ram! Du skulle kunna beskära den litegranna, men inte mer än någon centimeter till vänster och i nederkant. Jättefin bild direkt ur trollskogen!

MrsScabTree:
Stallhunden Charlie är ljuvlig!! Hade önskat lite mindre rymd i överkant, men han är verkligen ett charmigt ruftstroll som du fångat perfekt!
Andra bilden är också superfin, men jag hade gärna sett lite mer färg i bakgrunden.
Tredje bilden - jag vill ha denna också inramad på väggen över min dator!

Missel (igen):
Båda bilderna är superfina!! Jag vill ha nummer två på min vägg!

*tar paus igen - väggen börjar bli full*
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

åh tack för kommentaren:smirk:
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Ahh vilket jobb du lägger ner på komentarer till ALLAs bilder. Jätte kul. Tack så mycket för min komentarer:)
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

Sörlatungu
Första bilden är lite speciell, hade varit bättre med en mindre rörig bakgrund och skarpare färger. Man får titta noga för att urskilja hunden.
Andra bilden är söt, men väldigt mörk. Hade velat se den mindre inzoomad, så att man ser mer av hunden. det stör lite att tassen är avklippt.
Tredje bilden är häftig, men beskärningen gör den lite "intetsägande". En bra och skarp närbild!
Fjärde bilden är supersöt! Vill dock ha hunden mer centrerad (för mycket tom bakgrund till vänster).


Tack så mycket för kommentarer! :)
Vad tråkigt att andra bilden blev så mörk, den såg så himla bra ut på min dator men nu när jag kollade ifrån pappas dator så ser jag att den är bra mörk! Trist, jag älskar den bilden annars! Lite "tajt" kanske bara, som du säger.
Jag har nog inte beskurit närbilden på truten har jag för mig, men håller med om att det hade kunnat bli bättre med lite annan vinkel kanske. :)
 
Sv: vackra Bilder På Era Hundar =)

AlmetosDon:
Första bilden är superfin i färgerna! Lite suddig i förgrunden och försök fånga hundens blick nästa gång, annars är det en jättebra bild!
Andra bilden är ljuvligt söt, men även här hade bilden blivit bättre om valpen tittade in i kameran, alternativt att du satt dig ner på huk och tagit bilden i hans nivå. Men jag vet precis hur hopplöst det är att fotografera valpar!!
Sista bilden är lite för gul (använd blixt nästa gång) och du har inte centrerat hunden (för mycket rymd under hunden och ryggen avklippt till höger).
Dina hundar är underbara!

Sörlatungu:
DENNA bilden älskar jag!! Nu börjar min vägg bli full (jag har en liiiiiiten stuga) men denna får helt klart plats! Den galna blicken i bordercolliens ögon (kasta kasta kasta!!) och den förvånade blicken i valpens ögon (VAD håller han på med??) är verkligen talande!

Moment Nibs N:
GUD vilken sötnos!! Vad är det för raser i henne? Ser nästan ut som en liten spanjor!
De första två bilderna är lite för dåligt inzoomade, och det hade blivit bättre om hon satt ute i solljuset, men hon poserar väldigt fint!
Den tredje bilden är jättejättefin, men även där saknar jag solen...det hade gett bilden mer värme.
Den fjärde bilden är JÄTTESÖT!! prova att zooma in (eller beskär) så att man inte ser så mycket av bakgrunden så blir bilden jättebra!

Benskydd:
De första två bilderna är kanonbra!! Möjligtvis att den andra är lite mörk men det kan också vara min skärm.
På tredje och fjärde bilderna stör bakgrunden litegranna men det är verkligen fina bilder!
Femte bilden saknar lite värme (färg), i övrigt platsar den helt klart på väggen!
Sjätte bilden har lite rörig bakgrund men den är ändå kanonfin i ljus och skärpa! Hade önskat hunden vänd mot ljuset så att ögonen syntes ordentligt men jag gillar den ändå.

Sannaaah:
Jättesöt valpbild!! Vad är det för ras?
Bilden är lite för mörk i min smak, med lite solljus hade hundens röda färger framstått bättre och lyst upp bilden.

Eyz:
Första bilden får hedersplatsen på väggen! Kanonbild!!
De andra bilderna är också fina, men saknar värmen och ljuset som den första bilden har.

syrran:
Första bilden är fin, men hade varit bättre om du zoomat ut litegranna så att mer av hunden kom med. Det ser lite ut som om han/hon "trillar ur bild" eftersom tassarna saknas.
Andra bilden är verkligen häftg, men jag blir lite sjösjuk av att horisonten är alldeles sned. Fantastisnkt ljus, härliga färger och roligt motiv!!

Eyz (igen):
Jättefin bild på vacker hund! Lite mörk och grynig men jag gissar att bilden är tagen för många år sen? Då var ju inte kamerorna lika bra som idag.

AKB:
Jättefin hund som poserar väl på första bilden, men bakgrunden är inte mycket att hänga i julgranen! Ut i skogen med dig, naturlig bakgrund är alltid vackrast! ;)
Andra bilden är lite "kall", Fotografera din söta tax i solljus nästa gång så fångar du den vackra röda pälsen som lyser upp bilden. Och skippa linan!

Elinf:
Söt bild på liten trött hund! Men den är i mina ögon för tight inzoomad så man ser för lite av hunden, skulle vilja se hela kroppen. Alternativ att du fotograferar ur en annan vinkel så att man ser hundens ansikte bättre.



SÅ nu är jag ikapp i kommenterandet! :)
 

Liknande trådar

Övr. Hund Jag har en labbe tik som är ett år. Som valp var hon ganska tuff men när det kom till människor så tyckte hon det var läskigt. Inte så...
Svar
6
· Visningar
1 480
Senast: Trassel12
·
  • Låst
Övr. Hund Jag har problem med min hund. Att flytta hit var det bästa beslutet för mig, men från att vara relativt okomplicerad, om en husky kan...
20 21 22
Svar
425
· Visningar
35 915
Senast: Snurrfian
·
Övr. Barn Hej på er alla kloka! Förlåt för ett långt inlägg men jag har verkligen ett behov av råd och tips. Jag har sen en tid tillbaka...
2
Svar
27
· Visningar
5 810
L
  • Artikel Artikel
Dagbok Hej ❤️ Jag vill bara skriva god jul till alla er här! Jag hoppas att ni har en jätte bra jul helg o avsett ifall ni firar själva eller...
2 3
Svar
41
· Visningar
4 700

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp