Lena Furberg
Trådstartare
Vi lekte med snörbollen i snön och på väg tillbaka till mig tog han en liten omväg några meter åt vänster, och tjong for han rätt in i den nästan osynliga tråden. Han tjöt till och kom tillbaka till mig, sen stoppade han hela huvudet under snön så jag begrep att han gjort sig illa.
Jag är så LESS på all taggtråd i skogarna här!! Är det verkligen tillåtet att lämna gammal taggtråd vind för våg i skogen åratal och åratal efter att några tamdjur senast betade där? Här finns kilometervis med taggtråd, en del halvt dold under snår och ris, halvt nervuxet i marken, vid och över stigar etc etc.
Som valp gjorde han en saltomortal över en lågt hängande taggtråd tvärs över en stig, men skadade sig inte tack och lov.
Även vilt måste ju skada sig på tråden, jag tänker på rådjur inte minst.
Jag har för mig att lagen säger att man måste avlägsna taggtråd när man inte längre använder området som inhägnad för tamdjur. Kan man klaga hos kommunen måntro?
Min stackars vovve.......