Vi var på fölvisning den 18/8, allt gick bra. På måndagen var han svullen i ett ben och vi tog in honom och stoet över natten, lade ett jodopaxomslag som inget hjälpte.
Vet. kom ut på tisdag em och rek. oss att åka till skara, vi hittade inga sår ingen ting. Upp dit tidigt på onsdagen, därr hittades helt plötsligt ett sår som senare visade sig vara en böld som spruckit.
Hans ben var nog tre ggr så tjockt och han hade flera bölder som sprack men han blev långsamt bättre. Så ringde de i fredags och sa att han hade fått en fraktur på benet och det gick ju inte att skruva
tack vare alla bakterier som fanns runt omkring men de skull försöka stadga upp det så gott det gick men det gick inte så igår fick han somna in,
Usch jag är så ledsen men måste göra det bästa jag kan för min häst som jag har kvar.