Sv: Hovslagare och fång
Det tar tid för en ny frisk hov att växa ut, likaväl som det ibland tar många veckor innan man kan se eventuell rotation på röntgenbilderna. Sko med fångbeslag denna period och åk sedan innan det vankas ny skoning och röntga din hästs hovar och utgå därifrån både vad bilderna, veterinär och hovslagare säger!
Jag har haft 2 fånganfall, 2 olika hästar - lustiga exempel på hästar som fått fång.
Den första var en fullblodsvalack på 4 år, stått på banan i hela sitt liv och gått i sandhagar, jag vande sakta, sakta på honom på gräs men hur försiktiga vi än var så fick han ändå fång. Han roterade inget och hade vanliga skor på sig, efter en knapp vecka på box med finadyn kunde han komma ut igen och hade efter det inga bekymmer alls. Det var lite problematiskt då han var ytterst svårfödd, förmodligen den mest svårfödda jag haft så det blev lite knivigt med att just han fick fång.
Den andra hästen som fick fång, det var samma år fast i december! Ringde Dv som inte trodde mig när jag sa att min travvalack fått fång men han kunde bara konstatera detsamma när han kom ut. Det fanns tyldigen risk att en kortisonbehandlad häst kunde reagera såhär, vilket han var i hasleden några veckor tidigare. Denna häst gick på tre olika sorters smärtlindrande under 2 månader men blev bara sämre och slutade i avlivning. Han skoddes under deras 2 månader om x antal ggr av olika hovslagare med olika beslag, till sist limmades bara skon på för att han var så öm, detta var i slutet och hovbenet var så roterat det bara kunde gå att bli..
Så ursäkta långt inlägg..men invänta röntgen om ett tag och avgör då!