Fiorano

Trådstartare
En häst i stallet har konstaterats ha blåsljud på hjärtat. Detta upptäcktes i samband med dåligt allmäntillstånd (feber, stora ödem över ögonen, dreglade, svullna körtlar mellan ganascherna, tydligt trött och påverkad). Distriktaren som kom ut trodde på en infektion alt. en allergisk reaktion. Blåsljudet kan alltså ha samband med en eventuell infektion-eller vara helt orelaterad och upptäckts av en slump. Kliniktid är bokad till i början av nästa vecka.

Nu undrar jag om någon annan här har erfarenhet av blåsljud på hjärtat hos häst? Har det gått att behandla? Har hästen blivit bra osv?
 
Sv: Blåsljud

Blåsljud hos häst kan delas in i ett funktionellt, fysiologiskt och patologiskt blåsljud. Det funktionella er ett lite kortare typ av blåsljud - det som ofta ses hos galopphästar. Det fysiologiska uppstår pga. ändringar i blodets viskositet (vid t.ex. kolik, dehydrering, sepsis, ändringar i elektrolytbalansen). Det patologiska är det onormala och orsakas av missbildningar eller infektion på klaffarna osv.
Blåsljud kan också delas in efter var i hjärtats slagrytm de dyker upp. Antingen kan det höras när hjärtat kontraherar sig (systoliskt) eller när hjärtat slappnar av (diastolisk) - de diastoliska blåsljuden är alltid patologiska (onormala).

Som du säger så kan blåsljudet vara ett symptom på ett patologiskt tillstånd, eller vara något medfött t.ex. som upptäckts av en slump. Vilken typ det är kan avgöras mha. ultraljud och EKG på klinik.

Behandling av de vanligaste hjärtsjukdomarna:
Till de kongenitala (medfödda) blåsljuden finns det oftast ingen behandling.
Är det hjärtklaffarna som är orsaken se ofta inga symptom, men i allvarliga tillfällen behandlas det med diuretika (vätskedrivande) - Furosemid, vasodilatorer (vidgar blodkärlen) - Enalapril.
Arytmier behandlas med Quinidinsulfat, igen om det är allvarligt.
Inflammation i hjärtat (endocarditis) behandlas med antibiotika - orsakas nämligen alltid av bakterier.
 
Sv: Blåsljud

Det är troligen inte medfött då hästen har besiktas utan anmärkning när den köptes (är visserligen många år sen, men hade ingen anmärkning på det). Hästen var även inne på klinik för två år sen och kollades och lyssnades troligen på då också (ägaren kommer inte riktigt ihåg). Så som veterinären förklarade blåsljudet nu lät hjärtat " da-dunk, da-dunk, blås, da-dunk, da-dunk, blås osv.

Hästen är en 15 år gammal swb valack.
 
Sv: Blåsljud

Da-dunk, da-dunk, blås, da-dunk, da-dunk, blås osv. tyder på att det är ett blåsljud som ligger mellan dunk och da - dvs. i diastolen där hjärtat slappnar av efter kontraktionen. Da är kontraktionen (den korta) och dunk är avslappningen (den långa). Det låter alltså som ett diastoliskt blåsljud och som jag skrev innan så är det tyvärr alltid patologiskt. Det stämmer också överens med det du upplyser att ingen hört blåsljudet tidigare.
Men hur allvarligt det är kan endast vet. avgöra, det behöver dock inte vara jätteallvarligt. Lycka till!
 
Sv: Blåsljud

Tack så mycket för svar! Har ingen erfarenhet alls av hjärtproblem på häst. Ägaren till hästen kommer dock att göra allt hon kan för sin häst och mår han bara bra av att vara promendhäst kommer han få vara det:).

Ni andra som har erfarenhet av detta får gärna dela med sig hur det gått för hästarna!
 
Sv: Blåsljud

Har erfarenhet på nära håll av tre olika hästar med blåsljud av olika anledningar.

Häst 1 var troligen medfött även om det missades av någon anledning när vi köpte den och besiktigade, den visade aldrig några problem alls av sitt hjärta och det upptäcktes när den skulle besiktigas för försäljning. EKG och ultraljud gjordes på den och det visade sig att den hade en klaff som inte hundra stängde till. Den hade heller aldrig fortsatt några problem av detta hos nya ägaren som brukade den fullt ut och jag vet att den fortfarande levde en bra bit efter 20 års ålder i alla fall.

Häst 2 (inte min utan en nära väns) uppvisade plötsligt ett blåsljud på hjärtat som den inte gjort tidigare dock utan större symtom mer än att den kändes lite trött och flåsig. I samma veva så fick vännen hem analyssvar på det foder den ätet under några månader och det visade sig att den blivit helt åt pipan felfodrad med mkt får låga framförallt protein värden efter diskussion med vet bestämdes att radikalt ändra foderstaten och låta kroppen återhämta sig efter den stora brist den fått vad gällde foder. Vid ny koll 2 månader senare var blåsljudet borta och har inte återkommit. Så om felfodringen påverkat att kroppen blivit så ansträngd och sörjat köra slut på reserverna eller om den hade en infektion som läkte ut på den perioden får vi ju aldrig veta.

Häst nr 3 var mitt gamla fullblod då 20 år gammal som plötsligt blev akut dålig rasade i vikt, fick raspliknande sår över hela bakbenen samt enorma vätskeödem först i bakbenen sen i hela bakkroppen. Han hade tidigare aldrig haft något blåsljud men nu hade han klart blåsljud. Han uppvisade ju utåt klart förgiftningssymtom men proverna visade inga avvikande värden på lever/njurar el dyl faktum var att enda avvikande värdet var en svag anemi. Så vet famlade fullkomligt i blindo. Vi kämpade tillsammans med vet i 14 dagar och han behandlades intensivt men inget hjälpte han blev bara sämre och han rasade i vikt (trodde inte ens det var möjligt att de kunde rasa ur så snabbt), när han på 14e dagen dessutom kissade blod så fick vi inse att det var slut och att vi inte lyckades vända vad sjutton det nu var som drabbade honom från kärnfrisk till detta. Vi vet än idag inte vad det var men misstankarna ligger väl starkast åt tumörhållet även om det såg ut som en typisk förgiftning där och då förutom att inte blodvärdena understödde det.
 
Sv: Blåsljud

Mitt fullblod blev väldigt sjuk när vi stod i ett litet stall för 2 år sedan (3 boxar). Vi hade vattenkoppar så stallägaren satte täcken framför dörrar och fönster, stängde all ventilation och hade ett värme element i stallgången. Riktigt SJUKT jag vet.

Veterinären hörde då blåsljud på hjärtat. Anledning vet vi inte, men blåsljudet försvann i samband med att han blev frisk.

Vi visste att han hade haft lung eller hjärtmask, kommer inte ihåg, men vi maskade honom iallafall för att maskarna kunde tydligen göra så det lät som blåsljud från hjärtat fast det egentligen inte är det, enligt vet.
 
Sv: Blåsljud

Oj vilken läskig inställning till frisk luft av den där stallägaren..! Tyvärr väääldigt vanligt i min erfarenhet att frisk luft och öppna dörrar är en synd. (Är man rädd att vattnet ska frysa får man helt enkelt installera en cirkulationspump så vattnet aldrig står stilla). Denna hästen står dock i välventilerat stall och är ute ca 12 tmmar/dag. Verkar som om din hästs blåsljud hade samband med sjukdomen, får hoppas att det är lika enkelt för min stallkamrats.
 
Sv: Blåsljud

Min gamla häst blev dålig efter att ha stått i ett stall där mögel upptäcktes i väggarna. I samband med det hittades ett blåsljud på hjärtat. Han var besiktad ua vid 11 års ålder och när det här kom var han 13. UL visade på förtjockade klaffar mellan vänster kammare och förmak med ett läckage där. Han hade även förtjockade aortaklaffar, men hade inget lackade där (då).
Enligt veterinären som ultraljudade så kan det se ut så här på äldre hästar, men han var för ung för att det skulle vara åldersförändringar. Problem kan uppstå när och om det börjar läcka även i aortaklaffarna. Ingen behandling har satts in. Det här är ett ganska kraftigt blåsljud som ingen kan missa.
Han har efter det ridits fult ut, jag tävlade upp till 1.40 med honom. Han är i dag 19 och tävlar fortfarande på 1.20-1.30 nivå.
 
Sv: Blåsljud

Vi hade en tävlingsponny med blåsljud, den enda begränsningen för honom var att de inte ville söva honom pga för stora risker (han har varit inne för andra undersökningar senare som eg krävde stora mängder lugnande men det gick att lösa med världens bästa häst-kompis som "lugnande").

I övrigt hoppade han tom MSV utan några problem och lever fortfarande, är över 20 nu.
 
Sv: Blåsljud

Blåsljud är det som hörs när klaffarna i hjärtat inte riktigt håller tätt. Då blir det ett backflöde av blod, blodet går så att säga åt fel håll. När blodet går åt fel håll så bildas det virvlar och det är detta som man hör som ett blåsljud.
 
Sv: Blåsljud

Nu har hästen varit inne på kliniken. EKG visade ingenting men blåsljudet är fortfarande lika tydligt. Denna veterinären trodde att ödemet över ögonen var pga den dåliga cirkulationen. Ögonen har dock blivit bättre med behandling av cortizonsalva. Tyvärr är hästens allmäntillstånd sämre:(. Han äter, men långsamt och lämnar både en del kraftfoder och hö. Tycker också att han har tunnat ur lite.

Kliniken här skickade remiss till Uppsala, så förhoppningsvis får de tid så snart som möjligt hos hjärtspecialist där.
 
Sv: Blåsljud

Hur stora kostnader rör det sig om ungefär om man skulle vilja göra ett ultraljud och ett EKG? Är det en väldigt omfattande undersökning?
 

Liknande trådar

Hästvård Kvakan gick över för vickis del och blev istället anasarka. På veterinären låter det som slutet är nära. Tog detta från agrias...
Svar
7
· Visningar
3 481
Senast: via
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp