Sv: Bästa groomingtipsen!!!
Mina groomingtips:
Massera hela kroppen med en gummiskrapa, piggporste eller liknande - sen rykta ordentligt! Vid behov upprepa. Då får man bort ordentligt med smuts på djupet utan att behöva bada hela hästen vilket jag inte tycker är optimalt att göra för ofta. Plus att man drar fram allt fett så hästen glänser fint.
Om man har en häst som producerar mkt stöv så brukar det hjälpa att ta för vana att rykta den lika mkt varje dag. Typ bestämma sig för att alltid dra 3/5/10 tag på samma ställe beroende på hur mkt tid man har i vardagen. Då brukar stövproduktionen bli mer normal.
Klipp öron och hovskägg - det ger en mkt prydligare helhetsbild. Om man nu har en häst av varmblodstyp- de raser som ska ha hovskägg och dylikt kan man ta en stålkam som man brukar ha till katter och kamma hovskägget med. När jag klipper öronen har jag alltid en trubbig sax, tar handen och stryker öronhåret nedåt, klämmer sen ihop örat och klipper det som sticker ut. Vinklar alltid saxen med bladen uppåt för om hästen rycker till kan man råka göra den illa med saxen även om den är trubbig. Klipp aldrig inne i örat, håret behövs för att skydda! men tussar som hänger ut är ok. =)
Som någon redan skrivit - babyolja runt ögon och på mulen.
Fårskinnshandske som finish på kroppen. Putsa medhårs med flera snabba lätta tag. Då får man bort damm som lägger sig ovanpå pälsen och får till lite extra glans.
Hovar - Om man ska tävla så tycker jag att hovarna ska vara rena, vatten och rotborste för att skrubba rent, sen kan man smeta in dem med rapsolja för att de ska hålla sig rena i transporten - de blir i alla fall mkt lättare att borsta rena och torka med en trasa när man kommer fram.
Svans - Har hästen en ganska tussig svansrot så flätar jag ca 1,5-2 dm. Gör en inbakad fläta så långt som man vill ha, fortsätter sen en bit med vanlig flätning och fästen med gummisnodd. Sen tar man den "vanliga" flätan och trycker upp den under den inbakade delen så får man ett snyggt avslut på den inbakade flätan. Håller väldigt bra också! Om det är svårt att få med taglet högst upp på flätan så kan man först göra två små-flätor där man flätar in lite garn så att de blir längre och sen tar man småflätorna och börjar med den riktiga inbakade flätan.
Hela svansen flätas under natten innan tävling och får vara flätad och lindad i transporten (jag har inget svanskydd så jag lindar istället, viktigt är bara att man inte lindar för hårt! )
Pälsglans har jag bara i svansen då jag fick höra att det täpper till svettporerna i pälsen när jag jobbade i tyskland. Sen dess har jag bara av gammal vana aldrig haft glansspray i pälsen.
Manen delar jag alltid in i olika sektioner med gummisnoddar, lika många som jag vill ha knoppar, drar åt toffsarna så de sitter ganska tight och sen går jag runt till hästens manlösa sida och kollar att jag fått indelningen jämn. Jag gör alltid ett ojämnt antal knoppar i manen - har man ett jämnt antal kan halsen lätt se ut att vara delad i två.
Knopparna gör jag antingen flyingeknoppar eller sydda beroende på hur hästen ser ut. Vid basen av flätan flätar jag hårt nära nacken och manken och mjukare mitt på halsen - då får man lite fusk - välvning på halsen. Man-gegga för att få flätorna att inte bli så frissiga brukar jag ta vaselin eftersom jag ofta har det i skötväskan, och det känns rätt tryggt eftersom det inte är giftigt. Man kan tro att det ska bli halt men jag tycker det är lagom klibbigt - stryker på en liten klutt i basen av flätan och drar det igenom manen med fingrarna. Manen blir lätt att fläta och väldigt glansig.
Knoppen i pannluggen gör jag alltid med en inbakad fläta om hästen är lite bökig och med en utbakad fläta om den är snällare.
Stövlarna putsar jag med kiwi skokräm - tror ngn annan nämnde den, den med high polish som man tänder eld på. Stryker på ett tunt tunt lager, putsar med skoborste tills de blänker - sen ett lager till, putsa bort nästan allt och upprepar tills jag kan se färger i stöveln. Då avslutar jag med nylonstrumpa - trär strumpan över handen och putsar med snabba lätta tag. Ska prova att försegla putsen med hårspray nästa gång.